top of page

Eliška Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze ve významné české bankovní rodině. Její Dědeček, František Hašek, zakladatel bankovního domu Hašek, byl prezidentem burzy a zároveň také jedním z hlavních akcionářů tiskového podniku Melantrich. V roce 1942 byl popraven nacisty za to, že opakovaně odmítal nabídku velké finanční částky za prodej své akcie Melantrichu Dresdner Bank. Paní Hašková dostala jméno po své Babičce, kterou nesmírně milovala a u které v Kundraticích trávila každé léto. Na Šumavě také navštěvovala první třídu ve Štěpanicích.

V lednu roce 1948 dostal její otec pozvánku od Ministra Obchodu Spojených Států přijet do Ameriky a doporučit, jak rozšířit obchod mezi Amerikou a Československem. Měl se vrátit do Prahy 13. března. Po převzetí moci komunisty byl přinucen za oceánem již zůstat. O rok později, poté, co je komunisté vyhnali z rodné bubenečské vily, se osmileté Elišce s jejím tříletým bratrem a Maminkou podařilo ze země dramaticky pěšky přes hranice utéci. V roce 1950 odjela za svým Otcem do USA, a právě tam započala životní pouť vzdělání a politických úspěchů. I v Americe zůstala Češkou. Otec a hlavně Babička, která za nimi o rok později emigrovala do Washingtonu, jí neustále společně vštěpovali nejen etiku, víru v Boha, společenské chování, ale hlavně fakt, že je českou rodačkou.

V 35 letech se provdala za významného amerického bankéře a o tři roky později se jim narodila dcera Alexandra. Po dvaceti letech se manželství rozpadlo a Eliška Hašková se musela postarat o sebe a svou dceru sama. V roce 1998 se ocitla na novém začátku. Společně se s těžce nemocným tatínkem vrátila natrvalo do rodné země. Dnes má trvalé bydliště v Kundraticích na Klatovsku, kde převzala šumavský statek po svých prarodičích a pracuje v Praze, kde zúročuje svými kurzy etikety, etiky a firemního a diplomatického protokolu a s různými firemními přednáškami, články a televizními a radiovými výstupy veškeré své zkušenosti a znalosti ve prospěch rodné země.

Svou kariéru začala nástupem na prestižní Georgetown University School of Foreign Service v roce 1959. Obor diplomacie vystudovala s vyznamenáním. Profesní kariéru zahájila v Bílém domě, kde v roce 1963 založila Kancelář Prezidentských Zpráv, jejímž úkolem je zajišťovat styk s veřejností. Jako její vedoucí pracovala 18 let jako Zvláštní Asistentka pěti Amerických Prezidentů.  V roce 1980 se na doporučení tehdy Viceprezidenta Bushe přesunula do kanceláře Ministra Zahraničních Věcí Alexandra Haiga. Dva roky poté za působení Ministra Zahraničních Věcí George Shultze dostala nabídku od Náměstka pro Latinskou Ameriku stát se jeho Liaison s Kongresem. Po dvou letech, když on pozici opustil, se rozhodla přijmout pozici Náměstka Šéfa Protokolu Spojených Států. Následně se stala Zástupkyní Vedoucího Americké Mise v Organizaci Amerických Států (OAS). V roce 1990 odešla do předčasného důchodu kvůli pádu železné opony a možnosti pravidelně cestovat do České republiky.V roce 2006 kandidovala do Senátu jako nestranička za ODS na Klatovsku a Domažlicku. Po vítězství v prvním kole se ale již těsně v druhém kole neprosadila.

V roce 2003 získala od Senátu ČR a Rektora Karlovy Univerzity ocenění Úspěšná Česká Žena ve světě. V roce 2005 napsala autobiografickou knihu „Pět amerických prezidentů česká babička a já“, která se stala bestsellerem. V roce 2016 byla kniha znovu vydána a o deset let rozšířena. V roce 2019 byla převedena do audio verze. Je spoluautorkou dětské knihy Draka je lepší pozdravit, která vyšla v roce 2009 a která o rok později získala nejvyšší ocenění dětské literatury. V roce 2016 byla znovu vydána.

28. října 2017, na oslavě státního svátku ve Vladislavském sále, byla paní Eliška Coolidge vyznamenána Prezidentem České republiky státní MEDAILÍ ZA ZÁSLUHY I. STUPNĚ.

Dnes prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services v Praze napomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA. Je čestnou členkou několika společností, podílí se na činnosti obecně prospěšných organizací, působí v Leadership Council Americké obchodní komory a je členkou Etické výchovy, o. p. s. a iniciátorkou projektu ASET (Adopt a School for Ethics and Trust). Působí také ve správní radě Amerického Institutu pro Politické a Ekonomické Systémy (AIPES)., který nabízí kurzy ekonomie a politických věd pro absolventy mnoha světových univerzit. Je členkou fakulty Prague Leadership Institute, členkou kolegia MINERVA 21, prvního mentoringového programu pro ženy v České republice a spoluzakladatelkou organizace Women in the Arts. Již delší dobu působí v porotě Helas Ocenění České Podnikatelky (OCP) a Patronkou projektu Manuál Úspěšné Ženy („MUŽ“) – spolku pro podporu seberealizace žen napříč společností, který se nyní rozšířil na Ženy s.r.o.

V současné době se intenzivně věnuje Umění a Managementu Společenského Chování a Diplomatického a Business Protokolu. Vede kurzy etikety v češtině i angličtině pro veřejnost, banky, mezinárodní firmy, advokátní kanceláře a státní příslušníky. Dokonce i rozšířila své působení o výuku etikety pro děti a teenagery. www.ehc.cz. Jako vnučka, dcera a manželka bankéřů paní Coolidge žila to, co dnes přednáší.  Její kurzy etikety pocházejí z celoživotních zkušeností nabytých v business a diplomatických kruzích ve Washingtonu, New Yorku, Bostonu a v mnoha evropských a latinsko-amerických zemích. Kurzy jsou určeny pro všechny, kteří chtějí zdokonalit společenské a komunikační dovednosti a dosáhnout podnikatelského úspěchu ve stále více konkurenčním světě. Paní Coolidge často přednáší pro firmy v Praze a po celé republice o svých zkušenostech a nabízí i privátní konzultace v oblastech společenského chování, stolování, pohoštění, oblékání a celkového profesionálního vzhledu.

EHC
Bílý dům
Rodinné fotografie
Koncert pro Elišku - Pavel Šporcl
Senátní volební kampaň
Ocenění
bottom of page